Home » 2018 » mai

Monthly Archives: mai 2018

Medalie de argint cucerită la Campionatul European de box

Medalie de argint cucerită de descipolul Școlii Sportive a Rezervelor Olimpice Iurie GRIGORUTA la Campionatul European de box, rezervat școlari.
Campionatul s-a desfășurat în or Albena (Bulgaria), înperioada 21- 30 mai 2018.
Grigorița Iurie a boxat în categoria de greutate 68 kg, unde în pătrimi de finala a trecut de norvegianul DAHL Dennis, în lupta pentru calificarea în finală a boxat cu sportivul din Anglia Vinny HUCZMANN.
În finala categoriei de 68 de kg Iurie GRIGORUTA a cedat în fața rusului Khalid ATKAEV.
Alt reprezentant al ȘSRO Serghei Novac, 43 kg a avut o participare modestă la acest campionat.
Sincere felicitări pentru performanța obținută și pentru antrenorul sportivului Tudor Ciobanu.

Turneul Internațional de Gimnastică Rirmică, or. Ismail, Ucraina.

0-02-04-05688c33e42749055caa08e4d3c387d4ebb0d520b3450814c2de72f6a41f4b14_ea089896Orașul Ismail, Ucraina, a găzduit Turneul Internațional de Gimnastică Rirmică, ce a reunit 280 de participanți din 18 școli și cluburi sportive.
Școala Sportivă a Rezervelor Olimpice a fost repreentată de 28 de sportive în frunte cu Directorul adjunct și profesorul-antrenor Natalia Reaboi.
Gimnastele noastre la proba exercițiu în ansamblu, cat. a III-a s-au clasat pe primul loc:
– Anastasia Catana, Federiuc Ana-Maria, Bondareva Valeria, Brînza Iana și Morari Elizaveta.
La cat. I au urcat pe podiumul de premiere, clasîndu-se pe prima poziție:
– Bondareva Valeria, Brînza Iana, Scodegor Valeria, Crăciun Maria și Constantinova Milana.
În finale Subina Sofia, a.n. 2004, a fost premiată cu mențiune de participare, iar sportiva Grosul Ecaterina, a.n. 2005, s-a clasat pe locul I la exercițiul cu mingea.
De asemenea, la probele individuale, sportivele au obținut următoarele rezultate:
Subina Sofia – a.n. 2004, loc. I;

Încă o medalie cucerită la Campionatul European, rezervat cadeți.

Încă o medalie cucerită de discipolul Școlii Sportive a Rezervelor Olimpice la Campionatul European, rezervat cadeți
Alexandrin Guțu, 71 kg a urcat pe podiumul de premiere.
Alt premiant Alexandrin Guțu a reușit de a se califica în finala mare a categoriei de greutate 71 kg, însă a cedat în finală rusului Stepan STARODUBTSEV.
Alexandrin e de origine din Ștefan Vodă.
Felicitări antrenorilor Culacli Vladimir, Zgardan Roman și Cucul Mihail

Noi medalii cucerite de sportivii noștri la Campionatul European, rezervat cadeți.

Irina Rîngaci a obținut performanța de a cuceri medalia de argint în categoria de greutate 57 kg.
Lupta pentru calificarea în finală a avut-o cu reprezentanta Rusiei Anastasiia SIDELNIKOVA 12-8.
În finală a cedat în fața unguroaicei Anna Hella SZEL 2-0.
O altă medalie, doar că de bronz, a fost cucerită de Maria Leorda, 43 kg, în lupta cu românca Ana Maria Gabriela Cristescu, cu scorul de 6-0.

Ambele sportive au obținute cote de participare la Jocurile Olimpice de tineret, ce se vor desfășura în perioada 6-18 octombrie 2018 la Buenos Aires, Argentina.

Felicitări sportivelor și antrenorilor ce prin munca lor au contribuit la această performanță.

Campionatul European rezervat cadeți.

La Campionatul European rezervat cadeți, ce se desfășoară în perioada 14-20 mai, în or. Skopje, Macedonia, discipolul Școlii Sportive a Rezerlor Olimpice a cucerit medalia de argint.
Stanislav Novac a luptat în categoria de greutata 60 kg, lupte libere.