Home » Lupte greco-romane » Performanțe deosebite pentru luptătorii de stil greco-roman la Campionatul Balcanic.

Orașul Sarajevo, Bosnia și Herțegovina a găzdui acest campionat ce a reunit 10 state din peninsula Balcanică.
Campionatul s-a desfășurat pe 2 categorii de vîrstă U15 și cadeți.
La vîrsta U15 luptătorul Rostislav Covali, 85 kg a reușit performanța de a se clasa pe locul III, astfel, obținînd medalia de bronz.
Runda 1 l-a învins pe grecul Achillesas Chrsidis cu scorul de 4-0, în Runda 2 a trecut de sîrbul Bejan Kostic cu 6-0, Runda 3 la fel a fost adjudecată de sportivul nostru cu scorul de 6-2, în lupta cu grecul grecul Georgios Kouzilos.
În semifinală a cedat în fața reprezentantului Bulgariei Georgi Raev. Finala mică a fost cîștigată din nou în fața grecului Georgios Kouzilos cu 9-4.
În categoria de vîrstă cadeți, 71 kg, aurul a fost obținut de Campionul Mondial pe cadeți Alexandrin Guțu.
În pătrimi de finală victoria a fost adjudecată de sportivul nostru în lupta cu turcul Iusuf Golbani, cu scorul de 8-0. În semifinală au concurat cu grecul Gheorgios Gkirnis,pe care l-a învins cu scorul de 12-1. Finala mare a fost adjudecată în lupta cu cruatul Luka Malobabic.
Alt discipol al ȘSRO care urcat pe podiumul de premiere, obținînd medalia de argint este Cucureanu Artur, 80 kg.
În pătrimile de finală a trecut de sîrbul Nikola Simovic, 9-0, semifinala a fost cîștigată în luptă cu bulgarul Ivaylo Ivanov, 6-0. În finala Mare Cucureanu Artur l-a întîlnit pe alt sportiv din Republica Moldova Gabriel Lupașco, în fața căruia a cedat cu scorul de 4-1.
Aceste rezultate sunt rodul muncii comune a sportivilor și antrenorilor Roman Zgardan, Cucul Mihail și Covanji Feodor.
În acest context, administrația Școlii Sportive a Rezervelor Olimpice aduce sincere felicitări pentru rezultatele obținute.