Acasă » Istoric

Istoric

ȘCOALA SPORTIVĂ A REZERVELOR OLIMPICE, ISTORIC

    Școala Sportivă a Rezervelor Olimpice a fost inființată în anul 1974, la acel moment a activat sub denumirea de Consiliul Republican Moldovenesc ”Rezervele Muncii (Rezervele de Muncă)” și se afla în subordinea Ministerului Educației, care se afla în subordinea nemijlocită a Ministerului de la Moscova. În forma dată a activat pînă în anul 1991.

În perioada anilor 1974-991 a activat ca uniune a 5 școli sportive:

  • Școala de lupte (lupte libere și greco-romane);
  • Școala de gimnastică (gimnastică ritmică și artistică);
  • Școala de caiac-canoe;
  • Școala complexă (box și fotbal);
  • Școala de tir.

În 1991 instituția dată a fost redenumită în Clubul ”Olimpia”, ce se afla în  subordinea Ministerului Educației și reunea următoarele Școli Sportive:

  • Școala de lupte;
  • Școala de gimnastică;
  • Școala de caiac-canoe;
  • Școala de tir.

  1994 este anul în care aceste școli au fost comasate și format Clubul Republican Sportiv ”Olimpia”, atașat Ministerului Învățămîntului din Republica Moldova. Ulterior Clubul a fost din nou redenumit în ”Școala Sportivă Republicană Complexă de Copii și Juniori”.

   Sub denumirea de mai sus a activat pînă în anul 2006, cînd a fost din nou schimbat denumirea în Școala Sportivă a Rezervelor Olimpice, fondator fiind Ministerul Educației. Apoi a trecut în subordinea Ministerului Tineretului și Sportului al Republicii Moldova, în anul 2009.

   În anul 2017, Ministerul Educației, Culturii și Cercetării al Republicii Molodva, ca instituție ce a absorbit, în urma reformei Ministerului Tineretului și Sportului al RM, devine instituție în subordinea căruia se află Școala Sportivă a Rezervelor Olimpice.

   Printre discipolii acestei școli se află mari campioni, medaliați ai campionatelor europene, mondiale și participanți și medaliați ai Jocurilor Olimpice de Vară, cum urmează:

LUPTE GRECO-ROMANE

Mureico Serghei -medalia de bronz la Jocurile Olimpice din Atlanta
  -Campionatul European, seniori – locul III, Isanbul (1993
  -Campionatul Mondial, seniori –locul II, Stockholm (1993)
  -Campionatul European, seniori – locul II, Bensancon (1995)
  -Campionatul Mondial, seniori – locul II, Prague (1995),
  -Campionatul European, seniori – locul III, Budapest (1996)
Grabovețchii Igor -medalie de argint la Campionatul European, seniori, Budapest (1996)
Spitari Serghei -Campion European, tineret (1996)
Ceban Vitalie -Campion Mondial, tineret Atena (1993)
  -locul III la Campionatul European, tineret, Szekesfehervar (1992)
Tocarev Oleg -medaliat cu argint la Campionatul European, seniori, Istanbul (1993)

LUPTE LIBERE

Ruslan Bodișteanu -Campion Mondial, tineret, Budapest (1994)
  -Locul II la Campionatul European, tineret, Witten (1995)
  -Campion Mondial, tineret, Helsinki (1997)
  -Locul II la Campionatul Mondial Universitar, Edmonton (2002)
  -Participant la Jocurile Olimpice din Sydney (2000) și Athens (2004)
Dragoman Vadim -locul II la Campionatul European, tineret, Sofia (1996)
  -Medalia de bronz la Campionatul European, tineret, Radovis (1998)
Cuciuc Octavian -locul III la Campionatul European, tineret, Witten (1995)
  -Locul III la Campionatul European, tineret, Istanbul (1997)
  -Medalia de bronz, tineret, Helsinki, (1997)
Railean Vitalie -medaliat cu argint la Campionatul European, tineret, Goetzis (1993)
  -Medaliat cu aur la Campionatul European,tineret, Kourtane (1994)
  -Locul IV la Campionatul European, seniori, Minsk (1999)
  -Locul VI la Jocurile Olimpice, Atlanta (1996)
Guidea Anatolie -Vicecampion Mondial, cadeți, Duisburg (1993)
  -Medalia de argint la Campionatul European, tineret, Istanbul (1997)
Lungu Serghei -Campion Euorpean, cadeți, Sofia (1996)
Taucci Andrei -medaliat cu bronz la Campionatul European, tineret Szombathely (2006)
Tulbea Ghenadie -locul III la Campionatul Mondial, cadeți 1995
  -medalie de bronz la Campionatul European, tineret, Sofia (1996)
  -Campionatul European, tineret, Radovis (1998)
  -medalie de argint la Campionatul european de tineret, Riga (1999)
  -medalie de argint la Campionatul Mondial Universitar, Edmonton (2002)
  -medaliat cu aur la Campionatul European, seniori Budapest (2001)
  -locul II la Campionatul European, seniori Baku ( 2002)
  -campion european, seniori, Varna (2005)
  -vicecampion mondial, seniori, New-York (2003)
Țopa Arcadie -locul III la Campionatul European, tineret, Riga (1999)

BOX

Suhan Serghei -Campion al Republicii Molodova, 1994
Iuzifovici Ilia -Campion al Republicii Moldova, 1994
Buț Oleg -Campion al Republicii Moldova, 1994
  -Campion al Europei, 1994
Cereni Ivan -Campion al Republicii Moldova, 199
Gaivan Ivan -Campion al Republicii Moldova, 1992, 1995, 1996, 1997, 1998, 2001, 2002
  -Campion European, 2002
Țîcu Octavian -Campion al Republicii Moldova, 1992, 1994, 1997, 2000
Grușac Vitalie -Medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice, Sydney (2000)
  -Campion al Republicii Moldova 1992, locul III la CRM din 2000
Muntean Mihail -Medalie de argint Campionatul Mondial Studenti, Almati 2006
  -Medalie da bronz Cupa Mondiala Moscova, 2008
  -Campiona al Republicii Moldova, de 11 ori
Șabazov Eugen -Campion al Republicii Moldova, 2000
Poplavschii Stanislav -Campion al Republicii Moldova, 1992
Tcacenco Veaceslav -Campion al Republicii Moldova, 1992
Col Nicolae -Campion European, 2002
  -Campion al Republicii Moldova, 2000
Sîrcu Nicolae -Campion al Republicii Moldova, 2003
Ovcinicov Semion -Campion al Republicii Moldova, 2005, 2006

CICLISM

Guțalov Eugen -Campion al Republicii Moldova, 2002
  -Campion al Ucrainei, 2002
Creciun Dumitru -Campional Ucrainei, 2003
Sambriș Ruslan -Vicecampion Mondial, 2002
  -Campion al Republicii Moldova, 2003

TIR

Bahrin Serghei -Campionatul Europei, locurile I, III, 1992
Culicovschii Evghenii -Campionatul Europei, locurile I, III, 1992
Corovai Anatol -Campionatul Europei, locurile I, III, 1992
  -Campionatul Europei, locul II, 1993
Corovai Alexandru -Campionatul Europei, locurile II, III, 1992
  -Campionatul Mondial, triplu medaliat cu aur, 1994
  -Campionatul Europei, medalia de aur, 1995
  -Campionatul Europei, locul III, 1996
Vieru Victor -Campionatul Europei, locurile II, III, 1992
Nahtigali Svetlana -Campionatul Europei, locurile II, III,1992
  -Campionatul Mondial, locul II, 1994

SAMBO

Stanilov Denis -Vice Campion European, 1999
Nasulea Mihail -locul III, Cupa Moldova, 2000
Zazulina Iana -Campionatul Mondial, locul III, 2006
  -Cupa Mondială, locul III, 2006
Lamcov Condrat -Medaliat cu bronz la Campionatul Mondial, 2006